Steico - tel. 0048 577 955 537 | Budvar Centrum, Ampack - Krzysztof Ulanicki tel.  0048 601 955 537

Alternatywne izolacje, czyli jakie?

Przy wyborze materiałów do izolacji najczęściej kierujemy się ceną i przyzwyczajeniami. W sklepach budowlanych wciąż jeszcze króluje styropian i wełna mineralna.

05.02.2017
SPECTERM Alternatywne izolacje, czyli jakie?

Tymczasem produkty te dawno już doczekały się swoich znacznie lepszych odpowiedników. Prym wśród nich wiodą materiały z włókna drzewnego: zdrowe, łatwe w obróbce i posiadające wyjątkowo dobre parametry cieplne. Co więcej występują w całej palecie produktów, co pozwala ocieplać budynek kompleksowo od piwnic poprzez ściany, po sam dach.


Drewno stanowi o 15 razy lepszą izolację niż beton, 400 razy lepszą niż stal i 1770 razy lepszą niż aluminium. I tak przykładowo drewno o grubości 2,5 cm wykazuje dużo wyższy opór cieplny niż mur z cegły o grubości 11,5 cm. Tyle słowem wstępu, przejdźmy teraz do materiałów budowlanych wykonanych z drewna, które służą do wykonania alternatywnej izolacji. Ponieważ powstają z naturalnego materiału, zapewniają doskonałe właściwości cieplne zimą i przyjemny, chłodny mikroklimat latem. Alternatywna izolacja charakteryzuje się ponadto doskonałą gęstością, stanowi również bardzo dobrą izolację akustyczną.


Materiał przyjazny w obróbce

Materiały powstające z włókna drzewnego są łatwe w obróbce, lekkie, nie osiadają, nawet pod wpływem zawilgotnienia nie tracą swoich parametrów izolacyjnych. Ich żywotność jest więc dłuższa niż tradycyjnie używanych materiałów do izolacji budynków. Nie trzeba ich też układać grubą warstwą, przez co nie zmniejszają powierzchni użytkowej domu.  Taką izolację kładzie się  szybko, bez konieczności skomplikowanego formatowania materiału izolacyjnego.  


Alternatywna izolacja – doskonałe parametry i zdrowy mikroklimat

Do kwestii zdrowego, ekonomicznego wznoszenia budynków dużą wagę przywiązują nasi zachodni sąsiedzi. Przysłowiowa niemiecka oszczędność i zamiłowanie do rozwiązań z najwyższej półki odpowiada za ogromną popularność produktów z grupy Steico. Przyjrzyjmy się np. płytom Steico TOP, które przeznaczone są do izolacji poddasza nieużytkowego. Oszczędność na kosztach ogrzewania robi naprawdę duże wrażenie. Specjaliści oszacowali, że dzięki odpowiedniej izolacji poddasza można zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do 85%. Wykorzystanie płyt Steico TOP  pozwala zaoszczędzić nawet do 250 KWh/m2 rocznie, co oznacza zmniejszenie zużycia paliw opałowych: o ok. 25 l oleju opałowego lub ok. 25 m3 gazu ziemnego na m2 w ciągu roku. Jest też druga strona medalu – a mianowicie zmniejszenie kosztów klimatyzacji latem. Poddasze zaizolowane materiałami Steico nie dopuszcza bowiem do nagrzewania się domu w czasie upałów. Tu przesunięcie fazowe można uzyskać nawet do 15 godzin, a w przypadku standardowej grubości izolacji Steico bez problemu osiąga opóźnienie ok. 12-godzinne. 

 

Alternatywna izolacja wykonana jest z materiałów przyjaznych dla środowiska

Niemałe znaczenie ma również łatwość utylizacji i niewielka ilość odpadów. I tak włókna izolacyjne Steico Zell do wdmuchiwania w trudno dostępne powierzchnie nie generują w ogóle odpadów. Można je wykorzystywać nawet po wielu latach. To kolejny argument przemawiający za skorzystaniem z alternatywnej izolacji. W przypadku Steico Zell nie ma potrzeby ponoszenia kosztów drogiej utylizacji i przestrzeganiem przy tym surowych przepisów związanych z ochroną zdrowia. Wszystkie produkty z serii Steico posiadają europejski certyfikat natureplus®, który przyznawany jest za wkład w ochronę zdrowia i środowiska.

Nic więc dziwnego, że produkty do izolacji produkowane z drewna są już od kilkunastu lat masowo wykorzystywane w krajach zachodnich i stanowią tam znaczący udział w rynku materiałów izolacyjnych. Alternatywne izolacje są wprost stworzone dla naszego klimatu i pozwalają skutecznie uporać się z problemami powszechnie występującymi w przypadku tradycyjnej izolacji.


Pozostałe wpisy na blogu SPECterm

07.07.2020
SPECTERM Chcesz ocieplić poddasze? Nie wiesz jak to zrobić? Jaki materiał izolacyjny wybrać?

Wełna drzewna jest materiałem bardzo uniwersalnym. Można ją wykorzystywać w nowym i starym budownictwie, w piwnicach, garażach, halach przemysłowych i produkcyjnych.

06.05.2020
SPECTERM Uniwersalna płyta dachowa – dach nowej generacji

Rynek budowlany nie może narzekać na brak nowości. 

02.03.2020
SPECTERM Izolacja dachu - poznaj innowacyjne rozwiązania, wchodzące na polski rynek

O tym, jak ważna jest właściwa izolacja dachu wiedziano już przed dziesiątkami lat. 

04.01.2020
SPECTERM Czym ocieplić dom?

Wykonanie izolacji domu wymaga uwzględnienia problemów  na wielu płaszczyznach. Zła izolacja, to po pierwsze  ogromne straty ciepła, a co za tym idzie większe rachunki za ogrzewanie.

Wyłączny dystrybutor
Ampack
Autoryzowany dystrybutor i wykonawca
Steico
Budvar

Copyright © 2015

Projekt i wykonanie

ProEstateSolution
facebook
Adaptacja projektów STEICO

Potrzebujesz adaptacji lub kalkulacji projektu
w systemie STEICO.

ZADZWOŃ DO NAS: 0048 601 955 537

YouTube