Steico - tel. 0048 577 955 537 | Budvar Centrum, Ampack - Krzysztof Ulanicki tel.  0048 601 955 537

Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny? Czym się wyróżnia, jak się go buduje i ile kosztuje. Oto najważniejsze fakty dotyczące domów pasywnych, o których każdy powinien wiedzieć.

20.07.2017
SPECTERM Co to jest dom pasywny?

Technika domów pasywnych jest podporządkowana dewizie: oszczędność energii, gdzie tylko się da. Efekt? 90% mniejsze zużycie ciepła (a tym samym nakładów na ogrzewanie) dowodzi, że jest to technologia, która się sprawdza. W przypadku domu pasywnego zużycie energii pierwotnej nie przekracza 120 kWh/(m2rok). Dla porównania w domu energooszczędnym, uznawanym za tani w ogrzewaniu, jest to ok. 250 kWh/( m2rok).

 

Domy pasywne nazywane są domami o niskim zużyciu energii. Co ciekawe, sposób ich budowy sprawia, że nie korzysta się w nim z tradycyjnych form ogrzewania, ponieważ zapotrzebowanie na ciepło jest pokrywane niemal w całości z biernych, czyli pasywnych źródeł. Są to np.: energia słoneczna, ciepło odzyskane z urządzeń elektrycznych, klimatyzacji. Sporadycznie, w wyjątkowo mroźne dni zimą wystarczy proste dodatkowe odgrzewanie, by w całym domu panowała przyjemna temperatura.

 

Jak zbudowany jest dom pasywny?

Pierwsze wymagania związanie z budową domu pasywnego dotyczą lokalizacji. Dom pasywny musi stać na dobrze nasłonecznionej działce i być zwrócony w stronę południa, a od północy być osłonięty drzewami lub wzniesieniem. Budowa domu pasywnego podporządkowana jest dość ścisłym wytycznym – tak by spełnić wysokie wymagania energetyczne.

 

Dom pasywny powinien być zbudowany na rzucie prostokąta, mieć możliwie niewiele przegród zewnętrznych w całej kubaturze domu, a także jedno-lub dwuspadowy dach. By maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, niezbędne są w nim też duże przeszklenia od strony południowej i brak okien od strony północnej. Również układ pomieszczeń jest zaprojektowany tak, by maksymalnie wykorzystywać naturalne ciepło. Jadalnia i pokoje dzienne są umieszczane od południa, a pomieszczenia gospodarcze, garaż, garderoby – od północy.

 

Technologia budowania domów pasywnych opiera się na kilku zasadniczych wytycznych.

  • Pierwsza – możliwie najlepsza izolacja (TUTAJ) przy użyciu najbardziej innowacyjnych materiałów izolacyjnych, zapobiegająca stratom ciepła.
  • Druga – pozyskiwanie energii z zewnątrz i wykorzystywanie własnej energii z np.: słońca, urządzeń elektrycznych, naturalnej ciepłoty mieszkańców.
  • Kolejne równie istotne kwestie to: likwidacja mostków termicznych, mechaniczna wentylacja, zapewnienie możliwości dogrzania.

 

Jakie materiały wybrać do budowy domu pasywnego?

Materiały izolacyjne w domu pasywnym charakteryzuje najwyższy wskaźnik izolacyjności. Są one używane wokół wszystkich pomieszczeń, które powinny być ciepłe zimą i powinny utrzymywać temperaturę od 19 (sypialnia) do 22 stopni (łazienka). Priorytetem jest zapobieganie utracie ciepła przez dach ściany zewnętrzne, stropy i podłogi. Zalecany współczynnik przenikania ciepła materiałów izolacyjnych dla tych elementów budowlanych nie powinien przekraczać  0,15 W/(m2·K). Zasadniczo dom powinien przyjemnie ciepły bez konieczności instalowania tradycyjnego ogrzewania, ale w razie potrzeby możliwe jest podniesienie temperatury dzięki zastosowaniu dodatkowych źródeł ciepła np.: pompy cieplnej, kotła niskiej mocy na gaz lub olej opałowy).

 

Dom pasywny musi być szczelny, więc wietrzenie odbywa się tylko przy wykorzystaniu sztucznej wentylacji. Bardzo istotny jest w nim też wybór odpowiednich drzwi wejściowych, garażowych i stolarki okiennej .

 

Tu również niezbędne jest uwzględnienie parametru minimalnego przenikania ciepła,  wartości nie większej niż 0,8 W/(m2·K). Specjaliści podkreślają, że bardzo ważny jest dobór odpowiednio zamontowanych okien trójwarstwowych. W pasywnym domu niezbędna jest też zainstalowanie mechanicznej wentylacji z nawiewem, a także możliwości magazynowania i odzyskiwania zgromadzonego ciepła.

 

Budowa domu pasywnego jest droższa niż tradycyjnych domów czy nawet domów uznawanych za energooszczędne. Jednak wymagania dotyczące konstrukcji budowli, materiałów izolacyjnych, sposobu ogrzewania i wentylacji skutecznie rekompensowane są minimalnych zużyciem energii. Zainteresowanie domami pasywnymi stale rośnie. Dom pasywny można „kupić” niemal od ręki, fachowcom zostawiając wybór materiałów i wszystkie szczegóły konstrukcyjno-budowlane – więcej o budowie domów pasywnych dowiecie się (TUTAJ). 

Pozostałe wpisy na blogu SPECterm

07.07.2020
SPECTERM Chcesz ocieplić poddasze? Nie wiesz jak to zrobić? Jaki materiał izolacyjny wybrać?

Wełna drzewna jest materiałem bardzo uniwersalnym. Można ją wykorzystywać w nowym i starym budownictwie, w piwnicach, garażach, halach przemysłowych i produkcyjnych.

06.05.2020
SPECTERM Uniwersalna płyta dachowa – dach nowej generacji

Rynek budowlany nie może narzekać na brak nowości. 

02.03.2020
SPECTERM Izolacja dachu - poznaj innowacyjne rozwiązania, wchodzące na polski rynek

O tym, jak ważna jest właściwa izolacja dachu wiedziano już przed dziesiątkami lat. 

04.01.2020
SPECTERM Czym ocieplić dom?

Wykonanie izolacji domu wymaga uwzględnienia problemów  na wielu płaszczyznach. Zła izolacja, to po pierwsze  ogromne straty ciepła, a co za tym idzie większe rachunki za ogrzewanie.

Wyłączny dystrybutor
Ampack
Autoryzowany dystrybutor i wykonawca
Steico
Budvar

Copyright © 2015

Projekt i wykonanie

ProEstateSolution
facebook
Adaptacja projektów STEICO

Potrzebujesz adaptacji lub kalkulacji projektu
w systemie STEICO.

ZADZWOŃ DO NAS: 0048 601 955 537

YouTube