Steico - tel. 0048 577 955 537 | Budvar Centrum, Ampack - Krzysztof Ulanicki tel.  0048 601 955 537

Dom z drewna, czyli na czym polega budownictwo ekologiczne?

Swoją dobrą opinię domy z drewna zawdzięczają naturalności i ekologiczności. Drewniany dom jest ciepły, przytulny i oddycha.

03.03.2019
SPECTERM Dom z drewna, czyli na czym polega budownictwo ekologiczne?

Drewniany dom jest ciepły, przytulny i oddycha. Jest to szczególnie ważne, gdy uświadomimy sobie, że przeciętny Europejczyk spędza nawet 80% swojego życia w pomieszczeniach. Nic dziwnego, że coraz więcej klientów przekonuje się do tego znanego od wieków sposobu budowy domów. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o domach drewnianych.

 

Zwłaszcza dzieci, osoby starsze i borykające się z infekcjami górnych dróg oddechowych doceniają alternatywę do zwyczajowo używanych materiałów budowlanych. Zdrowy, wytrzymały dom z drewna sprawdzał się przez dziesiątki lat, póki moda na nowoczesne materiały budowlane nie spowodowała ekspansji żelbetu i presji na wznoszenie domów jak najtaniej i najszybciej. Niestety takie budownictwo ma wiele wad, o czym większość mieszkańców przekonuje się na własnej skórze. Wielka płyta stała się synonimem budowania byle jak i z kiepskich materiałów.  


Zalety drewnianych domów

Alternatywą dla tego typu mieszkań jest budownictwo ekologiczne. Domy z drewna mają wiele zalet. Przede wszystkim wykorzystanie tego materiału oznacza znacznie krótszy czas budowy. Dom z drewna nie musi „schnąć”, można się do niego od razu wprowadzać. Drewno jest lżejsze niż tradycyjne materiały budowlane, więc nie ma obaw o budowę na miałkich powierzchniach. Także ściany z drewna są z reguły cieńsze niż z betonu, dzięki czemu taki dom jest lżejszy. Dom z drewna jest bardzo ekonomiczny, łatwo go ogrzać.  Drewno jest bardzo dobrym izolatorem, więc nie ma obaw, że w ziemie ciepło ucieknie na zewnątrz. Latem z kolei można cieszyć się przyjemnym chłodem, bo wnętrze się nadmiernie nie nagrzewa. W domach z drewna niemal się nie kurzy, co jest dużą ulgą dla alergików.


Budownictwo ekologiczne – na czym polega?

W budownictwie ekologicznym chodzi przede wszystkim o to, by:

  • Unikać materiałów budowlanych, które są uciążliwe dla środowiska naturalnego – zatem drewno idealnie wpisuje się w trend budownictwa ekologicznego.
  • Zaprojektowanie domu w ten sposób, by jak najbardziej ograniczyć zużycie energii czy produkcję zanieczyszczeń.
  • Zminimalizować szkodliwy wpływ na zdrowie budynku – tutaj również sprawdza się drewno, które jako budulec domu idealnie reguluje mikroklimat wewnątrz budynku.


Na co uważać przy budowie domu z drewna?

Domy drewniane mają specyficzną konstrukcję, która ma wpływ na sposób ich eksploatacji. Taki dom pracuje cały rok, więc istotne jest zatrudnienie wykwalifikowanej firmy montażowej, która starannie  położy wszystkie instalacje. Istotne znaczenie ma również zastosowanie odpowiednich membran i paraizolacji, które w odpowiedni sposób zabezpieczą dom przed wilgocią i pleśnią, a izolacja nie będzie narażona na zewnętrzne czynniki, które niekorzystnie wpłyną na konstrukcję naszego domu.


Drewno w nowej odsłonie

Alternatywą dla domów z litego drewna jest wykorzystanie konstrukcji drewnopochodnych. Materiały te są:

  • doskonałej jakości (nawet po wieloletnim użytkowaniu).
  • obniżają koszty energii.
  • są w pełni przyjazne środowisku – powstają z surowców odnawialnych.

 

Warto również zauważyć, że system STEICO w naszej ofercie ma rozwiązania dla wszystkich obszarów zastosowania przy budowie domów. To kompleksowe rozwiązania – zarówno do budowy, jak i wykonywania izolacji termicznej czy akustycznej. Należy jednak zawsze pamiętać aby przy budowie domów w tej technologii wybrać wykwalifikowaną i doświadczoną firmę montażową.

 

Pozostałe wpisy na blogu SPECterm

07.07.2020
SPECTERM Chcesz ocieplić poddasze? Nie wiesz jak to zrobić? Jaki materiał izolacyjny wybrać?

Wełna drzewna jest materiałem bardzo uniwersalnym. Można ją wykorzystywać w nowym i starym budownictwie, w piwnicach, garażach, halach przemysłowych i produkcyjnych.

06.05.2020
SPECTERM Uniwersalna płyta dachowa – dach nowej generacji

Rynek budowlany nie może narzekać na brak nowości. 

02.03.2020
SPECTERM Izolacja dachu - poznaj innowacyjne rozwiązania, wchodzące na polski rynek

O tym, jak ważna jest właściwa izolacja dachu wiedziano już przed dziesiątkami lat. 

04.01.2020
SPECTERM Czym ocieplić dom?

Wykonanie izolacji domu wymaga uwzględnienia problemów  na wielu płaszczyznach. Zła izolacja, to po pierwsze  ogromne straty ciepła, a co za tym idzie większe rachunki za ogrzewanie.

Wyłączny dystrybutor
Ampack
Autoryzowany dystrybutor i wykonawca
Steico
Budvar

Copyright © 2015

Projekt i wykonanie

ProEstateSolution
facebook
Adaptacja projektów STEICO

Potrzebujesz adaptacji lub kalkulacji projektu
w systemie STEICO.

ZADZWOŃ DO NAS: 0048 601 955 537

YouTube